Koupě pozemků s sebou nese i spoustu otázek, na které je dobré znát ještě před podpisem rezervace odpověď.
Na listu vlastnictví zjistíme, kdo je majitel, zda na něm nejsou dluhy nebo jiná omezení a jak je bezpečně vyřešit (exekuce, zástavní právo). Například věcné břemeno chůze, resp. služebnost by znamenalo, že přes váš pozemek může chodit někdo další, věcné břemeno jízdy – může jezdit autem. Nekupujte nic bez konzultace s právníkem nebo zkušeným realitním makléřem, který nemovitost prověří a poradí, jak dál postupovat.
Budete se k němu moci dostat se stavební technikou? Pokud není zajištěna přístupová cesta, sjednejte si, aby vám prodávající sjednal se sousedním vlastníkem služebnost chůze a jízdy k pozemku. Tuto podmínku zakotvěte v kupní smlouvě, protože bez příjezdové cesty nedostanete stavební povolení (ani úvěr). Podívejte se na katastr, komu patří přístupová cesta, pokud patří cesta obci, je to v pořádku, popřípadě to nechte na odbornících.
Tyto informace zjistíme na místně-příslušném stavebním úřadu. Zde si ověříme, za jakých podmínek a zdali vůbec lze na pozemku stavět. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že stavební úřad poskytne informaci i bez toho, aniž byste znali konkrétní podobu stavby a informuje, jaký typ stavby a jeho parametry mohou na pozemku stát. Tyto informace sdělí telefonicky i e-mailem.
Účel pozemku jistíte z platného územního plánu (ÚP), kde je přesně stanoveno, které pozemky v lokalitě jsou určené výstavbě a které nikoli. Územní plán obsahuje vždy i přesné vymezení toho, co lze na daném pozemku stavět (procentuální zastavitelnost, max. výška hřebene, sklon střechy atd.) Územní plán má více vrstev, proklikejte všemi z nich, aby vám něco neuniklo. V grafické části územního plánu zjistíte i ochranná pásma, záplavové oblasti a další limity pozemku (regulativy). Ne každá obec má svůj územní plán, některé pracují s tzv. intravilánem (zastavěné plochy a plochy určené výstavbě). Na úřadě vám poradí. Zbystřete, pokud se pozemek nachází v blízkosti tzv. “veřejně prospěšné stavby”, kam patří i dráty vysokého napětí. U nich nepostavíte nic! Územní plán najdete na webu obce. Je to většinou velký .pdf soubor.
Veškeré sítě by měly být zkolaudovány a vyvedeny do budníčku na pozemek, v mnoha případech tomu tak ale není. Může to zkomplikovat situaci, protože bez kolaudace nedostanete stavební povolení. Zeptejte se stavebního úřadu, jak v takovém případě postupovat a hlavně, nekupujte pozemek, než se to dozvíte a pokud ano, zapracujte tuto skutečnost i do kupní smlouvy jako závazek prodávajícího!
Přípojky – pokud jsou sítě vedeny v ulici, ale nejsou vyvedeny na pozemek, pak je nutné nechat veškeré přípojky na pozemek přivést, což může trvat i rok a finanční výdaje až do výše stovek tisíc.
Konzultujte zvažovaný nákup se stavebním úřadem a následně správci sítí, zejména elektřiny, aby se vám nestalo, že později nedostanete jejich souhlas například z důvodu nedostatečné kapacity trafostanice. Komplikaci může přinést i nedostatečně fungující vodojem.
Je pro mě důležité zjistit potřeby obou stran a dokázat najít
nejvhodnější řešení. Ono, mít hezké fotky nebo 3D sken je sice krásné,
ale daleko důležitější je podívat se na okolí nemovitosti, cítit
atmosféru, vidět sousedy…, a to bohužel u uměle vytvořených inzercí
chybí. Z vlastní zkušenosti vím, že jako zájemci, jsme pak zklamaní
z reality a o koupi nemáme vůbec zájem, popř. se zklamání dostaví po
koupi, kdy už je pozdě cokoli řešit. Jednám tedy narovinu a tento způsob
se mi vždy vyplatil. Udělat pro klienty maximum, je můj cíl.
Mám zájem
o spolupráci